6 July 2022
Öne Çıkanlar

Helinc Katliamı İkinci Yılında

 

İşgalci Türk devletinin Kobanê’de 3 savaşçıya karşı gerçekleştirdiği Helinc katliamının üzerinden iki yıl geçti. 3 kadın şehidi anan YPJ Üyesi Leyla Elî , Türk devletinin kadın mücadelesinden korktuğunu vurguladı.

Rojava Kadın Devrimi’nin 19 Temmuz 2012’de başladı.

Rojava, Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadınlar, kadınların örgütlenmesinde, kölelikten kurtarılmasında ve toplumdaki rollerinin harekete geçirilmesinde öncü ve aktif bir rol oynadı. Rojava’daki kadınlar aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki kadınlar için sembol oldu.

Buradaki direnişçi kadınlar bu yüzden işgalci Türk devletinin hedefinde. İşgalci Türk devleti 23 Haziran 2020’de insansız hava araçları ile Helinc köyündeki bir evi hedef aldı.

Saldırı sonucunda, Fırat Bölgesi Kongra Star Koordinasyonu’nun iki üyesi Zehra Berkel ve Hebûn Mele Xelîl ile birlikte ev sahibi Emîne Weysî şehit düştü.

YPJ Üyesi Leyla Elî, 3 kadın şehidi andı. Şehitler kendini kadınların özgürlüğü için başarısı için feda ediyor. Helinc’de şehit düşen 3 arkadaşı katliamın 2. yıl dönümünde anıyorum.

Son olarak ise İşgalci türk devletinin kadın düşmanlığına dikkat çekti. Onlar kadınların başarılı olmasını istediler, hedefleri vardı. Türk Devleti uçakla hedef aldı. Kadınların başarılı olmaması için köle olarak kalması için bombaladı. Özgürlüğünü, halkının özgürlüğünü isteyen bir kadın neredeyse Türkiye onu hedef alıyor.